Marek Michałowski

Urodziłem się 16.07.1951 w Bytomiu w rodzinie nauczycielskiej. Rodzice rozeszli się, gdy miałem 3 lata, a gdy miałem 17 lat zmarła – po kilkuletniej i ciężkiej chorobie – moja matka. Od tego momentu byłem skazany na samodzielność i odpowiedzialność.


Skończyłem Szkołę Podstawową nr 36 na ul. Siemiradzkiego, a później IV Liceum Ogólnokształcące na Placu Sikorskiego. W 1975 roku ukończyłem Mechanizację Górnictwa na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Na III roku studiów założyłem rodzinę.


Po studiach przez 5 lat pracowałem w górnictwie pod ziemią: najpierw na kopalni Dymitrow (późniejsze Centrum) jako sztygar oddziałowy, a później na kopalni Rozbark jako starszy inspektor techniczny. Z górnictwa odszedłem na własną prośbę. W latach 1980 – 1997 prowadziłem działalność gospodarczą na własny rachunek i w różnych formach (agencja, współwłaściciel, właściciel).


Skończyłem studia podyplomowe na kierunku finansów i rachunkowości w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. W 1997 roku wygrałem otwarty konkurs na stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piekarach Śląskich i ponad 21 lat pracowałem na tym stanowisku. 6 razy kierowany przeze mnie urząd był w finale konkursu organizowanego przez Ministra Finansów i Szefa Służby Cywilnej na najbardziej przyjazny urząd administracji rządowej, w tym w 2002 i 2015 roku uzyskaliśmy wyróżnienie. W 2003 roku zdałem jako pierwszy naczelnik urzędu skarbowego z województwa Śląskiego, egzamin na urzędnika mianowanego. Pracę skończyłem posiadając IV stopień. W lipcu br. odszedłem na emeryturę.


Zawsze kochałem sport. Do 20-tego roku życia grałem w piłkę nożną w Polonii Bytom. I jeszcze studiując, a potem pracując, grałem do 30-tych urodzin w Czarnych Bytom. A później wziąłem do ręki rakietę tenisową (w Górniku Bytom) i tak już zostało do dziś. W latach 1994-1995 byłem nawet dyrektorem klubu tenisowego Górnik Bytom. Obecnie grywam w Bytomiu parę razy w tygodniu.


W roku 2007 ukończyłem równolegle 2 kierunki studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Gospodarowania Nieruchomościami w Warszawie: - Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami oraz - Wycena nieruchomości.


W 2009 roku uzyskałem licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami.  W 2014 roku zdałem egzamin i uzyskałem licencję rzeczoznawcy majątkowego w zakresie szacowania wartości nieruchomości.


W 2016 roku zdałem państwowy egzamin i uzyskałem uprawnienia członka rad nadzorczych w spółkach Skarbu Państwa.


Do 30 roku życia mieszkałem w Bytomiu na Kleinfeldzie (Knajfeldzie), następnie w Piekarach, a ostatnio w Orzechu. Mam dwoje dorosłych już dzieci (44 i 38 lat) i jednego wnuka (16 lat) – mieszkańców Bytomia.